sobota 4. května 2013

Konec školy, Češi na AK, víkend na chatě

Se školou jsem měla víc štěstí, jak rozumu. Profesor nám na internetu psal takový dlouhý článek malými písmenky o tom, jak bude kurz probíhat. Myslela jsem si, že jsem to pochopila. Tady jde vidět, jak se moje angličtina za 3 měsíce zlepšila. Den před final exam jsem si asi po 5. přečetla ten ,,článek" a zjistila, že už mu rozumím správně a chybí mi dopsat asi 4 věci. A tak jsem rychle posílala e-mail, jestli je nějaká šance, že bych mu to někdy poslala a dostala tak ty 3 kredity. Profesor odepsal, že se o to nemám bát, soustředit se jen na test a ukázat mu, co umím. Že to ostatní dořešíme pak.
  Final probíhal asi takto: Dostali jsme papíry s 30 otázkami a čáo. Profesor odešel ze třídy. Tak jsem s otevřenou pusou hleděla na díru ve zdi určenou pro dveře, ze které zrovna pan učitel vyšel ven a nechal nás SAMOTNÉ u testu. Samozřejmě jsem okamžitě vytáhla mobil (bylo mi dovoleno, použít ho pro překlad) a najela na ,,Blackboard" kde byly quízové otázky, ze kterých byly vytvořené otázky v testu (nebyly stejné). 
  Rozhlédla jsem se po třídě, abych se podívala, jak opisují ostatní. Ti blbci nevytáhli ani sešit! NIC. V ČR učitel opustit třídu tak se všichni seběhnou do velkého kruhu a vytvoří jeden super team-work Tam se nikdo ani nehnul a každý poctivě psal odpovědi.
  Je fakt, že první část byla tak lehká, že jsem věděla vše bez toho, abych to musela opsat. V druhé části jsem se sem tam koukla do mobilu, jak přesně zformulovat odpověď. A třetí část, na kterou už nezbyl čas se naučit jsem hledala v otázkách, na googlu a přes sms (tímto svému spolupracovníkovi děkuji :D) no a i tak mi asi 6 otázek zůstalo prázdných.
  Nakonec essay, co měla mít 750 slov mi vyšla na 200 a byla jsem spokojená, že mám alespoň řádek :D
Dneska mi přišly výsledky. Pan profesor mi ty čtyři chybějící věci připsal, jakože jsem je odevzdala (čučela jsem jako puk) a z finalu celkově mám 38 bodů z 60ti :D Tzn. prošla jsem (alespoň myslím). Jen nevím, kdy a jak dostanu nějaký ten papír.
  Fakt ale mít někoho jiného, tak ádios... Nečekala jsem, že mi dědulka tak pomůže. A jsem mu za to strašně vděčná. Asi 5x jsem mu už děkovala very much. :D

Konečně jsem se tady potkala Čechy. Toužila jsem po tom už dlouho. Ne že bych měla homesick, ale nějak mi někdy chyběl kontakt s lidmi mluvícími stejně-divně-znějícím jazykem. Na internetu jsem našla českou asociaci a zrovna tam vysela pozvánka na polku. A tak jsem zalarmovala dvě kamarádky, že tam rozhodně na 1000% musíme jet. 
  Jenže jak jsme tam došly, bylo mi blbé jen tak za někým dojít a říct: ,,hey, jsi Čech?" No nakonec jsem to přesně takhle udělala. Šla jsem na záchod a slyšela, že je někdo v kabince a už jakoby ,,dokončuje". Chtěla jsem toho kdokoliv-tam-je odchytit, a tak jsem si jen upravovala vlasy v zrcadle a najednou vyšla paní, kterou jsem viděla na facebooku v jedné skupině. A hned jsem na ní spustila Česky: ,,Ahoj, vy.. mluvíte.. Česky?" Paní na mě překvapeně koukla a říká: ,,No já ano, ty taky?" :D A bylo to. Znala totiž všechny Čechy, kteří tady žijí, takže byla překvapená, že slyší tento jazyk od někoho neznámého. Seznámila mě s dalšími lidmi a pak nás (mě a Ebony) pozvali k nim ke stolu a to bylo taaak krasné. Pili české pivo, mluvili česky, na zdi visela česká vlajka a byli moc milí. Cítila jsem se, jak na nějaké narozeninové oslavě u nás doma. :D
  Navíc bylo dost zvláštní mluvit česky naživo z očí do očí. Na skypu nijak problém nemám, kromě občasného ,,yes" ,,no" ,,wait" ,,what?". Ale mít sebou anglicky mluvící kámošku mezi česky mluvícími lidmi v zemi, kde jste na živo česky promluvili jen sami se sebou nebo se zrcadlem, bylo zvláštní a bavilo mě to. :D Cítila jsem, že už se začínám někam s angličtinou posouvat, protože se mi mateřštinou mluvilo špatně. Dokonce i jedna ta paní mi říkala, že jde vidět, jak se zasekávám :D. Bylo to fakt zajímavé. Na skypu problém nemám, ale naživo..jakoby si mozek navyknul, že na živo = anglicky...a pak byl zmatený.
  Moc se mi líbila ta situace - cítím se jako doma, ale nejsem doma. Přesně takhle se mi to líbí. Miluju být v Americe, ale mám ráda mít kolem sebe občas věci ,,tam od nás". Je to jako dva v jednom. Maličkaté detaily, které mě zase dostaly do euforie, na kterou jsem čekala od toho divného ,,big talku" s rodinou. 
  Už když jsem byla v Anglii, toužila jsem zažít chvíli jako tahle: 10 lidí.. 2 Češi, 4 Slováci, zbytek ,,něco jiného". A jak tak strýc mluvil se Slováky česky pak přehodil na někoho jiného Anglicky a nakonec zpět na Slováky, ale už pokračovali v AJ...protože jim to bylo fuk, umí přece oba dva jazyky.
  Já vím...je to normální situace, žádný extra zázrak. Ale pro mě to v tu chvíli bylo něco velkého. A takhle nějak to potom bylo i na té polce. Né, že bych mluvila už plynule, to ne, ale přece jen jsem na tom o hodně líp, jak tehdy v UK. Jelikož tam byla Ebony, střídala se kolikrát čeština s angličtinou a mě to bylo fuk, protože jsem rozuměla a uměla se vyjádřit...a z toho jsem byla tak strašně happy.. :D Divné že? :D Taková blbost :D... 
  Potom mě pozvali na večeři, která se měla odehrát na druhý den v sobotu. Řákají tomu ,,Babinec". A to proto, že se tam schází jen ČešKY. Bez chlapů a jen Češky. :D Tam byla taky sranda. Sice převážně postarší paní a pak nějaké maminky kolem 30ti...ale nečekala jsem, že velké téma budou penisy a marihuana :D 
  Jinak naši krajané tady na AK jsou samozřejmě ti co se tu provdali, a nebo sem emigrovali. Ta paní, co jsem ji potkala na záchodě je tu s manželem už přes 30 let. (Moc jsem si ty lidi oblíbila, i když jsme se potkali jen jednou). A dokonce...svět je prostě malý... Je tu jeden pán. Je ze stejného města jako já. Z malinkatého moravského městečka. A chodil do stejné školy jako moje mamka. Říkala jsem mu že skoro naproti té školy bydlí můj děda s babičkou. Přesně věděl který dům myslím. Super náhoda, fakt. :D

Minulý víkend. Pronajali jsme si na sobotu a neděli chatu kdesi v horách. Pěkná, nová dřevěná chato-vila. Sešlo se nás asi 15. Kluků cca 6 nebo 7. Samozřejmě kluci hned připravili stůl na velice oblíbenou americkou hru - beer pong. Jen tak přibližně: Postavíte kelímky na oba konce stolu, na každé straně 10 a do pyramidy. Pingpongovým míčkem se pak strefujete do soupeřových kelímků. Když vyhrajete, soupeř se střídá, vy zůstáváte na další hru. Hrála jsem to po třetí. Můj spoluhráč si první hru asi musel myslet, že takové pako si už k sobě nevezme... Ale vyhráli jsme. Pak znova a pak znova. Potom se mi začalo dařit. Vyhrávali jsme furt a furt, až jsem to přestala počítat :D Nechápala jsem, co se děje. Kluci nechápali co se děje, já co hod to trefa. Každý seděl kolem nás a sledoval mistra v beer pongu (MĚ!) :DD Pokaždé na sebe pořvávali jak: she is so fucking awesome! :D ...tohle bylo mých 15 minut slávy. Neprohráli jsme asi 3 hodiny :D. A kluci furt neustále opakovali, že tohle v životě neviděli. :D Já nevim, asi to bylo prostě štěstí. Ale byl to nádherný pocit, když vás najednou 7 kluků obdivuje:DD. Pak teda nakonec beer-pong-SSSR prohrál (byli jsme jak SSSR v hokeji v době studené války... taky je nikdo nemohl porazit...kromě ČSSR of course:D)
  Potom jsme se šly s holkama projít, ale než se stihlo vyjít ze dveří, viděla jsem jednu z posledních velkých hromad sněhu, a tak jsem si řekla, že si musím skočit. Skočila jsem, zabodla se až po prdel a hotovo... Nemohla jsem ven. Tammy se mě pokoušela vytáhnout za ruku, podařilo se napůl...jelikož sníh tál a byl těžký, zůstala mi tam bota a zapadla sněhem, druhá noha stále uvízlá. Holkám se to samozřejmě moc líbilo a tak spustily hromadný hlasitý smích a vytáhli foťáky a kamery. 
  Kluci kouřili na balkoně a slyšeli nás. Seběhli se  k zábradlí a začali se smát taky. Po fázi: to si ze mě děláš prdel hahaha.... přišla fáze: proč tam skáčeš ty vole, nikdy nevíš co tam může být pod tím....to nebylo chytrý etc.... a zakončili to tím že si vyzuli boty a naskákali tam taky. Místo toho aby mi pomohli se vyhrabat si skočili do sněhu a zalezli zpátky do tepla. Zoufale je už po desáté žádám ať mi přinesou něco čím se můžu vyhrabat, že mi mrznou ruce. Každý byl ale zaneprázdněn natáčením, focením a vysmíváním se :D 
  Jeden z kluků mi pak nakonec přinesl plastovou lopatičku od smetáku, která vypadala, že praskne při prvním hrábnutí. No nakonec vydržela a asi za 15 minut jsem vytáhla druhou nohu...o dalších 10 minut později byla vykopána má bota. Zvedla jsem trofej nad hlavu, znova si mě několikrát odfotili a šla jsem se postarat o omrzliny na rukách. Celkový čas zaseknutí ve sněhu 35 minut. 

Kopu botu

Jinak to byl vážně vydařený víkend. :D Jeden z těch, kdy si říkáte, že USA nikdy nechcete opustit a pak vás se.e, že nemůžete najít normální cestu, jak toho dosáhnout. Už jsem tady 7 měsíců. Doufám, že prodloužím u nějaké dobré rodiny, ať to tak rychle neskončí. Ještě nejsem ready na návrat do ,,My-Nejsme-Čečensko-do-háje-použijte-google-maps".

Jinak něco málo k tady tomu zaměnění Čeka s Čečenskem. Naštvalo mě to dost. Hned jsem o tom informovala několik lidí s tím, že doufám, že si to taky nemyslí.... Ani jeden z nich mi neřekl, že ano. Každý se divil, jak si nás mohli ti blbci splést. Dokonce i přiznali, že někteří lidi tady jsou fakt idioti :D. 
  Ale né všichni. Víte, jak my říkáme ,,tohle se může stát jen v Americe"?... oni říkají zase ,,tohle je možné jenom v Evropě". My si myslíme jací jsou divní a crazy, ale oni si o nás myslí úplně to samé. :D 
  Ano naštvalo mě to, ale na druhou stranu... nás je 10 milionů, Američanů 300... Tak je jasné, že tady těch debilů bude víc...a víme dobře, že i v Česku se takových najde hodně... už jen v poslanecká sněmovna jich obsahuje 200.
Dokonce jim to bylo líto, že nás někteří tupci zaměnili a) to háže blbé světlo na celý národ b) jim bylo líto mě :D 

Zajímá vás počasí?

Deštivo. Sníh taje, všude voda, blato a špinavý, odstupující sníh. Teploměr kolem -2 až 4 stupně. Světlo od 6 od rána do 10 do večera. Awesome. Člověku se víc chce chodit ven. Klidně si vyjdu v 8 do ,,místa kde je pár obchodů, knihovna, Starbucks a Burger King", vracím se o půl desáté a stále ještě světlo :)

Dnes je to trochu delší, protože jsem dlouho nepsala sorry 0:) 

Tak zatím Če(čen)sko.

  

24 komentářů:

 1. "Ti blbci nevytahli ani sesit"....a tim se prave vyspela zapadni spolecnost lisi od vychodaku jako jsou Cesi.Opisovat,podvadet,...to je pro vas typicky!.Nezlob se,ale mela by jsi se stydet za tu vetu a za to,jak neskutecne omezena jses.Preju ti zustat v USA cele ty dva roky,aby ses naucila,jak se chova vyspela spolecnost a neco si z toho pak privezla i do Ceska!!!
  Dita

  OdpovědětVymazat
 2. Jeste si nikdy neslysela slovo nadsazka? Ze bys to treba brala trochu s nadhledem? .... Ale to uz je jedno, gratuluju ti... uz nemam naladu, aby mi sem furt nekdo psal komentare, jak jsem blba a kdesi cosi... Tohle byl posledni clanek, zadny uz nebude. Presne kvuli lidem, jako jsi ty... Takze ctenarum, kteri sem chodi radi a nemysli si, ze jsem takovy idiot se omlouvam. Ale ble se pak hleda chut na psani, kdyz vam sem lidi pisou tohle....

  OdpovědětVymazat
 3. Nenapsala jsem,ze jsi blba,ale omezena. :-)Ale jestli to tak sama vidis,prosim....

  OdpovědětVymazat
 4. To je jenom slovíčkařeni...

  OdpovědětVymazat
 5. neřekl bych že člověk musí být omezenej aby si prostě udělal tahák nebo vytáhl mobil.... jde je no přístup lidí... je fakt že jak v UK nebo USA prostě co se týče učení tak ti málokdo pomůže, poradí, taháky jsou pod jejich úroveň, ale zase měli by tam mít více týmovejch prací kamarád co tam studoval řikal, že za rok měli sotva 2 (ale tohle je samozřejmě všude jiný záleží na učiteli)

  OdpovědětVymazat
 6. Jinak Americanu je pres 300 milionu...:-))))))))Takze jsem se asi moc nespletla...lol

  OdpovědětVymazat
 7. Vlastne ty jsi se moc nespletla ;-)

  OdpovědětVymazat
 8. Božíčku, Dito... Na tohle nemám slov :) Předpokládám, že díky češtině jsi taky z ČR, ale asi budeš žít tady v Americe. Větou "Opisovat, podvádět... to je pro VÁS typický" jsi to zabila. Předpokládám, že jsi jedna z těch "velkejch američanek" co na Českou republiku háže jen špínu. Co je na tom, že opisovala u jednoho testu? Svět se kvůli tomu nezboří. A pokud tobě jo, je mi to líto. A překlepy může udělat každej ;)

  Anyway, Šárino, za pomoc nemáš zač :D Babinec ti závidím, tady v DC se nic takovýho nedělá :/ A beer pong si jednou zahrajem spolu, až se na druhej rok sejdem někde close to each other :*

  OdpovědětVymazat
 9. hele a nemohl by nekdo konecne tu vyspelu spolecnost naucit k cemu se pouziva kapesnik a ze se zouvaj boty po prichodu do baraku a rozhodne se v nich nechodi do koupelny?:)... jsem rada, ze jsem vychodak co ovlada tyhle zakladni veci plus treba dekuju a prosim:)

  OdpovědětVymazat
 10. Terez to smrkání tady taky jaksi nevídám :D Děkuji a prosím občas zaslechnu, ale né moc často :D

  OdpovědětVymazat
 11. Jo a radši budu podvádět u testu, než zaměňovat místa na světě. Protože když si čtenáři CNN pletou Česko s Čečenskem, prtoože "Všechny muslimské národy jsou stejné", jooo, tam jde vidět ta vyspělost ;)!!

  OdpovědětVymazat
 12. Mišička.. děkuju za podporu :) Je fakt smutné, když někdo na zem, ze které pochází, jen plive. Miluju USA a život tady, ale to neznamená, že hned začnu nesnášet Česko, i když se mi tam plno věcí nelíbí... A příště asi budu psát bez nadsázky, aby to zas někdo špatně nepochopil.

  Těším se, až se jednoho krásného dne sejdeme a zahrajem si beer pong :)

  OdpovědětVymazat
 13. Ze si Americani pletou Cesko s Cecenskem?Ctenari CNN zrovna?Opravdu?Ja CNN sleduju docela pravidelne,na rozdil od vas, a jsem si jista,ze to byl jiny server,kdo popletl jmena statu.
  A vy snad vite jake je hlavni mesto statu Idaho nebo mezi kterymi staty lezi Alabama?Aniz byste se podivali do mapy?Nevite,tak tradeji,prosim vas,mlcte.
  Jo,mate pravdu,narodila jsem se v CR,ale jsem Americanka a jsem na to pysna.
  A jestli opravdu chcete diskutovat o vyspelosti nejake zeme,zkuste v ni zit vice nez dva roky,ktere vam urcuje vas au pair program.Zkuste byt z Ceska vuc jak pet let a pak budete schopne opravdu mluvit o rozdilech,ktere mezi vyspelymi a nevyspelymi zememi jsou.
  A hlavne:jestli je to nekdo,kdo neovlada zakladni slova jako je prosim nebo dekuju,tak je to prave ten vychodak.Nikde jinde na svete jsem nevidela tolik neslusnych lidi jako v Cesku.

  OdpovědětVymazat
 14. Dita je přesně ten člověk, co je z USA pokakaný a je to člověk,k terý tam patří a at se o ČR už nevyjadřuje....ale že se tam střílí na každém rohu, že nevědí pořádně jaké státy jsou v Evropě a kde vůbec Evropa leží, že prakticky střední třída tam neexistuje, bezdomovců jako nasráno...hlavně svobodaaaa...kur..a, jaká svoboda? Tady v ČR je svoboda. USA je policejní země. Zdravotnictví se může jít zahrabata oproti ČR,kde je lékařská péče dostupná pro VŠECHNY. Romča

  OdpovědětVymazat
 15. Děcka rozmazlené, nevědí, co je pokora, co je to si věc zasloužit ....uuuf, rodiče na ně nemají čas, hlavně prachy, materialismus, ale děcka pořádně neviděly kuřata, nevědí, co je to hrát si v lese u potoka, mít zmáčené nohy, sbírat borůvky,znát houby, ptáky, stromy....

  OdpovědětVymazat
 16. a Dito, když jsi tak pokakaná z USA,tak prosím Tě, nepiš už na české blogy...když jsi taková strašná emeeeričanka, piš si na blogy američanů, uděláš nejlépe, než házet špínu na česko. ZDAR

  OdpovědětVymazat
 17. Přesně tak, Romčo. Jednou jsme se tady narodili, tak se snažme prezentovat nás ve světě v dobrém světle.
  ...Pokud to nevíš, Dito, tak dokonce i agent CIA řekl, že se atentátník z Bostonu jmenuje podle prvního prezidenta České republiky...islamistická země.. http://www.youtube.com/watch?v=F6RvSTiM3Yk tady máš odkaz, kdybys mi nevěřila...

  OdpovědětVymazat
 18. Vase komentare jsou opravdu na urovni Cechacka,ktery si vyjel do USA,zije tu par mesicu a uz kriztizuje,aniz by si zjistil vsechny informace.
  Ne,opravdu pokakana z USA nejsem,jsem jen vdecna,ze tady muzu zit.
  Absolutne souhlasim s tim zdravotnictim,to je vazne ostuda a diky nevim komu,ze byl Obama zvolneny prezidentem a snazi se s tim neco delat!!!
  Ze je USA policejni stat?Tady jsou jine zakony nez v Evrope,policie dela jen svoji praci,ale na to jste tady kratkou dobu,abyste to pochopili a nez zacnete neco chapat,budete se stejne uz muset balit a jet zpet do CR.

  Holky,vy vazne potrebujete jeste dospet,podle podle toho,co pisete,jste rozumu moc nepobraly.
  Ja nehazim zadnou spin na CR.Vy jste uplne posedle a zaslepene tim,pokud nekdo napise nejakou kritiku na to vase Cesko.Ja dokazu zkritizovat i USA,pokud tady jsou nedostatky,s tim nemam problem,ale vy byste se tyhle veci meli naucit!
  Bohuzel,znovu musim reagovat na to,ze Americani nevi,kde je Evropa.A vy snad vite,kde lezi Oklahoma a jaka reka proteka hlavnim mestem USA?Nevite nic.

  Preju vam uspesne dokonceni au pair pobytu,ale pak se,prosim vas,hlavne vratte do toho sveho Ceska.Dekuju!

  OdpovědětVymazat
 19. V Americe,ze neni stredni trida?To jsi si asi spletla s Ruskem?Kde,proboha,berete ty informace?Rodina,u ktere zijete,je prave ta stredni trida,ale to asi tezko jako clovek z vychodni Evropy pochipte,ze stredni trida je dum,dve auta.atd.Nemyslim tim nic spatneho,ale ty vase zaujate psispevky opradu mluvi za sve.
  Clovek s vama normalne diskutuje,ale s vami to proste nejde.

  OdpovědětVymazat
 20. Dito ty si KRAAAAAAVA NEBESKA a kdyby hloupost nadnášela vznášíš se po té tvojí Americe jak holubička!!!!!!
  Mají pravdu NELEZ sem ať nám může Šárinka přiblížit to, co ona prožívá a chce nám sdělit!!!!!!
  Sáro PIŠ!!!!!!:-)))))))

  OdpovědětVymazat
 21. Dito, doufám, MODLÍM SE, aby jsi se už zpět do ČR nedostala. Doufám, že o to ani nemáš zájem. Bohužel mám pár známých, kteří žili několik let v USA, ale pak se vrátili, najednou jim pitomé malé ČR bylo dobré. Z takových lidí mi je zle. Nejdřív strašně Ameriku propagujou, jaká to též není země snů, ale pak se vser..ou... zpátky tady....Takže věřím, že to byl tvůj poslední příspěvek tady na ČESKÉM blogu a budeš přispívat už jen na blogy psané američany. Romča P.S. Sari, určo piš!!!

  OdpovědětVymazat
 22. Samozřejmě, že to píšu z pohledu člověka, co je tady jen pár měsíců...a to jako znamená, že nemám právo vyjádřit svůj názor? Navíc v tom článku nic špatného o USA nepíšu, spíš naopak...
  Ty ses do mě pustila jen kvůli jedné větě, která ani nebyla myšlená úplně vážně, že jsem omezená... Ty tady žiješ nevím kolik let. Máš svoje názory, OK. Jestli je chceš ventilovat, taky si založ blog, který bude psaný z pohledu člověka, který tu žije dlouho... abys neměla potřebu se navážet do nevyspělých, omezených ,,nováčků".

  OdpovědětVymazat
 23. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 24. Tak já se do toho tedy taky vložím :D (pardon) ... Sayos to myslela jistě s nadsázkou, každý někdy podváděl a rozhodně tu nikdo nemluví o podvodu, jako třeba vytunelování :D ale jen o "hloupémů testu. Na druhou stranu chápu Ditu, ale mohla jsi to napsat trochu ... ehm, přátelštěji, ne? ;) Ale kuli tomu nepíšu. Chtěla jsem napsat jen to, že už mě NEBAVÍ číst, jak jsou američané neschopní, jak si neumí utřít nos, jak neví, že se ze sexu dá otěhotnět atd. Co tohle je za píííí*ovinu, proboha? Lidi, proberte se!!! Někdo si z nich jednou udělal srandu, chytilo se to a teď je to jejich "nálepka", asi stejně tak, jako se o nás jakožto České republice po světě říká, že mi krademe. O každé zemi by se něco našlo. Ale američané rozhodně nejsou hloupí ... myslím, že jsou daleko před námi, než si vůbec dokážeme představit.
  Jinak každá země má dobré i špatné věci a i v USA jsou chudí lidé, jenže jako au-pair je člověk v bohaté vrstvě a nemusí se vlastně o nic starat, takže strasti denního života nevnímá tak, jak by měl. Ale stejně tak je to i v ČR, pokud se člověk nepostaví na vlastní nohy, nezačne pracovat a neplatí si účty, těžko pochopí, jak je to vše složité ...

  OdpovědětVymazat