čtvrtek 17. ledna 2013

Počasí, MHD, škola, štěně

Celý víkend pršelo, tím pádem hodně sněhu zmizlo. Na silnici zůstala jen voda, která v noci zmrzla, a tak se stalo, že kluci v pondělí nešli do školy.


To co se leskne je sice voda, ale pěkně zmrzlá. Klidně jsme mohli vytáhnout brusle. Jezdilo by to dobře. Takhle pěkný led byste nenašli ani na veřejném brusláku.Ale dneska celý den konečně sněžilo, takže už jsme zase v normálu :)Samozřejmě, klouzalo to pořád. Dneska jsem sebou dvakrát švihla o zem. Byli jsme s děckama venku. Slézala jsem z té krajní hromady a ovšem mě nenapadlo nic jiného, než seskočit (na silnic pokrytou ledem) takže mi to podjelo a bum :) ... o pár minut později znova. Dětem se to moc líbilo.

V neděli byla rodina celý den pryč. Najednou se kolem 5pm otevřou dveře, a tak vylezu, že je pozdravím. A na zemi stojí malý buldoček :D Celý den byli u nějaké rodiny vybírat druhého psa :D Jmenuje se Bilbo... jako ten trpaslík z Krále prstenů. Moje povinnost není se o něj starat, ale nevadí mi to. (Hm mi i poděkovala, že jim s ním pomáhám :)). Je tlustý, má křivý čumák a je to štěně. Prostě roztomilé :D Sere to teda všude možně, jen ne venku. Jakmile se od něj vzdálíme, začne vřéskat. Ale zas si máme s čím hrát.


Takže si s psíkem hrajeme
Psík si pak hraje s balonkem Hraje si venku (čurá a kaká doma, i když se snažíme, aby to tak nebylo)
Potom spí..
Okusuje Šárince tkaničku...Okusuje děti...
A zase spí....
Včera jsem byla konečně ve škole. Zase škola. Ani jsem nevěřila, že mi to tak bude chybět. Sedět v lavici a sbírat nové informace. 
  Musela jsem jet autobusem (to je kapitola sama o sobě). Jelikož tady neexistuje normální jízdní řád pro blbce, jako já, psala jsem dva e-maili té bus firmě. Na druhý odepsali a řekli, jaké číslo a v kolik a kam atd.
  Včera, jsem přesně podle instrukcí stála na určené zastávce. 
Zde je mapa: http://www.muni.org/Departments/transit/PeopleMover/Route%20Maps%202/036Map2011.pdf

A tady schedule:
http://www.muni.org/Departments/transit/PeopleMover/Route%202012%20Schedules%20HTML/036.htm

(Pro ty, co se náhodou chystají na dovolenou na Aljašku a nemají v plánu si pronajímat auto... a nebo kdyby  někoho zajímalo, jak tu funguje MHD - čtěte dál, koho to nezajímá, přeskočte)

Zlaté metro v Londýně, i v Praze. Zlaté trolejbusy v Jihlavě....
Takže pokud se podíváte v rozvrhu na Outbound, ,,zastávka" B pásmo - Minnesota and N. Lights jsou tam časy (nečekaně) a jede to každou hodinu (díváte se po sloupečku dolů). Můj autobus prý pojede v 5:16, ale jelikož ten čas je pro celé pásmo B (v tom pásmu je dalších 10 zastávek), vůbec nevíte, kdy přesně přijede. Takže radši přijdete už v 5:00 a čekáte a čekáte a když nejede ani v ten daný čas tak furt čekáte, voláte na informace, abyste se ujistili, že to FAKT POJEDE, oni vám to nezvedají, protože už je pozdě, a tak voláte taxíka a ve chvíli, kdy skoro pokládáte telefon, se zázrakem autobus objeví (5:32), a tak rušíte taxíka a nastupujete. 
  Tam na vás hledí řidička a nechápe, proč jí dáváte 5 dolarů, protože, jak jako má mít na rozměnění za 5 bucks, když jízdenka je za jeden??? a tak vyhrabete nervozně čtyři čtvrťáky a nahážete do automatu a až pak si konečně můžete sednout a doufat, že vystoupíte na správné zastávce, a že do školy dojedete včas.
  Jelikož máte iPhone, nejste tak úplně v prdeli, jak se vám ze začátku zdálo. Jelikož v ukouslém jablku máte navigaci... takže si ji zapnete a sledujete modrou tečku, jak se hýbe - to jste vy. Jakmile se tečka přibližuje k cíli, kde si myslíte, že je univerzita, zataháte, za šňůrku, aby bus zastavil (zastávka na znamení). Po té vylezete  a ujistíte se, že jste na správném místě. Pro lepší přehlednost ještě zapnete google maps, které oznamují, že UAA je přímo před vámi. 

Naštěstí jsem na campusu byla o hodinu dřív. Potom mi ještě 30 minut trvalo najít, kde že to vlastně mám jít... Totiž když něco zapomenete a ono je to důležité, tak si vzpomenete, že jste to zapomněli, až když je pozdě. Mluvím o papíru, kde jsem měla napsané, jaká budova a jaká třída. A tak jsem šla do mega knihovny. Tam mi dali číslo na nějakou linku, kde vám mašina říká: zmáčkněte 1 pokud..... zmáčkněte 2 pokud.... zmáškněte 3 pokud.,...atd. A tak jsem zmáčkla dvojku a za 15 minut mě chlapec na druhé straně telefonu navedl k mému domku (musel si myslet, že mluví s idiotem ,,I totally don´t know where to go, I am lost, I don´t know anything....." vážně? To jsi nemohl, ty debile, říct - zapomněla jsem doma papír s těmi informacemi....???)
  Ale dorazila jsem v čas. Dokonce aj HP se báli, že to nenajdu :D. Jak jsem si tak chodila po chodbách a viděla ty studenty a obrázky a letáky atd. přepadla mě touha tady studovat. Alespoň bakaláře...ale nejsem milionář. A bohužel ani nikdo koho znám.
  Beru hodiny History of Alaska. Přišel takový dědula, nejdřív jsem se ho bála :D. Vypadal jak takový ten přísný pan profesor, co bije děti řemenama za to, že něco neumí :D Ale pak začal mluvit a usmívat se. Mluvil zřetelně, ale přesto jsem mu nerozuměla, tím pádem ani nemůžu podat víc informací o Aljašce :D Jako jo..něco jsem pochytila, ale zdaleka ne všechno. Docela mě to vyděsilo, až se příště na něco zeptá, tak já buď 
a) nebudu rozumět otázce. 
b) Budu rozumět otázce, ale nebudu umět odpovědět. 
c) Nebudu rozumět a už vůbec nebudu moci odpovědět. Tím pádem mu řeknu, že jsem z Česka a on se zeptá, proč beru tyto hodiny, když neumím anglicky...co mu odpovím, jsem ještě nevymyslela. Ale ESL kurzy byly všechny ve špatný čas... Navíc jsem si myslela, že už celkem rozumím víc, že to pochytím. Když čtu knížku, rozumím. Jenže, jak si můžu dělat zápisky z toho, co říká, když nevím, co říká :D.
Ale vím, že mluvil o Native Alaskans, takže si je najdu v učebnici a nadrtím to. Co jiného  mi zbýva :D 
  Ze začátku asi hodinu mluvil o tom, co to je historie a proč je pro nás důležitá atd. pak zmínil 
i Československo v období druhé světové a nakonec řekl, něco o Evropanech...v tom smyslu, že jsme přišli s nějakou dobrou myšlenkou... s jakou už nevím, jen vím, že to bylo pozitivní....něco o toleranci a toho, že jsme si všichni rovni.
Ale bavilo mě to a libí se mi tam. :) Zas nemůžu říct, že z té hodiny nevím nic. Vím, jen to bude těžší.

Cesta zpátky autobusem. Odjezd samozřejmě zase odlišný, ale asi jen o 5 - 10 minut. Seděla tam nějaká paní (Inuitka :)) a hned se se mnou pustila do řeči (to už mi angličtina zase šla :D). Líbí se mi, jak jsou tu lidi na sebe na ulicích milí. Např. v tom autobuse... každičký vystupující poděkoval za svezení a šofér všem popřál pěknou noc :D.

Takže to je asi dneska všechno..

Tož ahoy!

  

1 komentář:

  1. Nádherné štěňátko, vážně :) to musí být krása ;)

    OdpovědětVymazat